iPod Hakkında

pod'lar macintosh ve windows pc bilgisayarlarda itunes müzik yazılımı ile çalışır.cd koleksiyonunuzu bilgisayarınızda saklamak için itunes yazılımını kullanarak müziklerinizi düzenleyin; sonra şarkılarınızı ipod'a aktarabilirsiniz.

ipod özellikleri

ipod, bir müzik oynatıcısı olup bu tanımının çok ötesinde özelliklere sahiptir. ipod ile:
- istediğiniz yerde dinleyebileceğiniz binlerce şarkı saklama
- audible.com' dan sesli kitapları dinleme
- takvim, iletişim ve yapılacaklar listesindeki bilgileri saklama ve bilgisayarınıza aktarma
- metin (notes) notlarını saklama
- alarm kurma
- oyun (games) oynama ve daha birçok özellikleri birarada kullanabilirsiniz.

ipod'u kullanmayı öğrenme

müzik dinlemeye başlamak ve diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi için ipod'u kullanma bölümüne bakın.

başlamanız için neler gerekli

ipod'unuzu macintosh ile kullanmanız için gerekli olanlar:
- yerleşik firewire ile macintosh bilgisayar
- mac os x v10.1.4 veya ileri sürümü- bazı özellikler için mac os x v.10.2 veya ilerisürümü
- itunes 3 veya ileri sürümü (ipod cd'de bulunur)
- isync 1.0 ve ical 1.0.1 veya ileri sürümü (isteğe bağlı olarak ipod ile iletişim ve takvim bilgilerini aktarmak için- mac os x v10.2 veya ileri sürümü ile çalışır)

ipod'unuzu pc ile kullanmanız için gerekli olanlar:

- 300 mhz veya daha yüksek işlemci hızı ile windows pc
- 96 mb ram (windows xp için 128mb)
- windows me, windows 2000, windows xp veya ileri versiyonları
- yerleşik veya windows uyumlu firewire kart (ieee 1394) takılı ya da usb 1.1 veya usb2.0 kapısı ve isteğe bağlı olarak ipod masa üstü bağlantı ünitesi firewire + usb 2.0 kablosu

uyumlu firewire ve usb kartlar ve ipod kablolar hakkında detaylı bilgi için ipod bağlantı adresine bakınız.

önemli: ipod'unuzu kullanmadan önce yukarıda listelenenlere sahip olduğunuzdan emin olun. ipod'unuzla gelen aksesuarlar:

not: ipod'un bazı modelleri taşıma çantası ile gelir.

müzik dinlemeye başlamanız için ipod kurulumu;

ipod'u kurmanız için öncelikle pilini şarj edip, ipod yazılımını yüklemeniz ve şarkıları müzik cd'nizden bilgisayara aktarmanız gerekli; sonra şarkıları ipod'a aktararak dinlemeye başlayabilirsiniz.

adım 1: pili şarj edin
ipod'u, ipod kablosunu kullanarak ipod güç adaptörüne bağlayın. ipod pili, bir saatte %80 şarjolup, tamamen şarj olması 4 saat sürmektedir.

not: ipod'nuzu mac bilgisayar ile kullanıyorsanız adım 1'i geçin; ipod'unuzu bilgisayarınıza bağlayınca firewire kablo ile şarj olacaktır.

adım 2: yazılım yükleme
ipod cd'sini bilgisayarınıza takın ve yükleyin.yazılım yükleyici, mac veya pc bilgisayarınıza itunes'u ve ipod kullanıcı rehberini dosya olarak yükler.

adım 3: bilgisayarınıza müzik aktarma
bilgisayarınıza müzik aktarmadıysanız bu adımı tamamlayın.
macintosh'a ve pc'ye müzik aktarma
(i) bilgisayarınıza bir ses cd'si takın. itunes otomatik olarak açılır
(ii) itunes source (kaynak) listesinden cd'yi seçin ve import (içe aktarma) düğmesini tıklayın
(iii) bu işlemleri içe aktarmak istediğiniz diğer cd'ler içinde yapabilirsiniz. (internete bağlı iseniz, cd?nin içeriğindeki şarkıların isimlerini, albüm ismini ve şarkıların türünü itunes yazılımında advanced menüsünden get cd track names komutunu seçerek alabilirsiniz. )

adım 4: ipod'u bağlayın ve müziklerinizi aktarın

firewire kablo kullanarak ipod'u bilgisayarınıza bağlayın, isteğe bağlı olarak ipod masaüstübağlantı ünitesini de (dock) kullanabilirsiniz. ipod'u bilgisayarınıza bağladığınız zaman macintosh ve pc bilgisayarlarda itunes otomatik olarak açılır ve müzik koleksiyonunuzdaki şarkıları ve müzik listelerini ipod'a aktarır. aktarım tamamlandığında; ipod ekranında ana menü belirir.

eğer windows pc'nizin uygun kapısı yoksa;
eğer pc'nizin bir 6 iğneli firewire (ieee 1394) kapısı yoksa; ipod ile bağlantı kurmanız içindiğer yollar:
- eğer bilgisayarınızın 4-iğneli firewire kapısı varsa; dahili 6-iğneliden 4-iğneliye firewire adaptörü kullanın

- eğer bilgisayarınızın usb 1.1 veya usb 2.0 kapısı varsa; usb 2.0 ve firewire kablosunu satın alın. not: usb 2.0 veri transferinde usb 1.1'den çok daha hızlıdır (yaklaşık 40 kat)
- eğer bilgisayarınızın firewire veya usb kapısı yoksa windows onaylı bir firewire kartıveya usb 2.0 kartı takın ve kurun.

adım 5: müzik çalın
müzik aktarımı tamamlandığı zaman, ipod'un bilgisayarınızla olan bağlantısını kesin. müzik aramak için ipod'un dokunmatik tekerini ve seç düğmesini kullanın. sonra çal düğmesine tıklayarak keyfinizi çıkarın!

ipod'u kullanma

ipod'a müzikleri aktardıktan sonra şarkıları dinlemeniz ve aramanız çok kolay. ipod'ukullanırken size kolaylık sağlayacak bu ipuçlarını okuyun. ipod'un kendi ekranında bulunan yardım menüsünden ve internetten de bilgilere ulaşabilirsiniz.

ipod'u açmak ve kapatmak
ipod'u açmak için herhangi bir düğmeye basmanız yeterli. ipod, bir şarkı durakladığında veya çalan bir şarkı olmadığında iki dakika sonra otomatik olarak kapanır. ipod'u hemen kapatmak isterseniz çal düğmesini birkaç saniye basılı tutmanız yeterli.

ipod'un tuş kilidini kullanma
ipod'u çantanızda veya cebinizde taşırken siz istemeden düğmelerinin aktif olmaması için tuşkilidi (hold) kullanarak düğmelerini etkisizleştirebilirsiniz.

ipod'un ekran ışığını açma
ipod'un ekran ışığını açmanız ve kapatmanız için menu düğmesine basılı tutun.

ipod ayarlarını kullanma
ipod'un ekrandaki menülerinde gezinmeniz için ipod'un dokunmatik tekerini ve düğmelerini kullanın. bir alt menü seçmek için dokunmatik tekeri kullanarak istediğiniz alt menüye doğru ilerleyin ve sonra seç düğmesine basın. (ipod'un merkezinde) önceki menüye geri dönmek için menu düğmesine basın.

müzik çalma
şarkıları sanatçı, albüm, başlık, tür veya besteci olarak arayabilirsiniz. eğer müzik listelerini (listelediğiniz şarkılar) itunes'tan ipod'a aktarırsanız; şarkıları müzik listelerinde de arayabilirsiniz. müzik listelerini (playlist) seçin veya ipod'un ana menüsünde (browse) tarayın ve aradığınız şarkıyı bulunca seç düğmesine basarak şarkıyı çalabilirsiniz. tüm şarkıları, sanatçı, albüm veya müzik listesinde bulunanlar olarak çalmak isterseniz; sanatçı, albüm veya müzik listesi ismi ışıkla vurgulanınca çal düğmesine basın.

sesi ayarlama
çalan şarkıyı gösteren now playing (şimdi çalan) ekranını görüyorsanız; sesi ayarlamak için dokunmatik tekeri kullanın. now playing ekranını göremiyorsanız, ana menüden now playing'i seçin. ipod'un sesini ayarlamak için uzaktan kumandayı (bazı modellerde bulunur) da kullanabilirsiniz.

müzik aktarma
ipod'u bilgisayarınıza bağladığınızda otomatik olarak müzik güncelleyecek şekilde ayarlandı. kendi tercihlerinize göre şarkılarınızı sürükleyerekte aktarabilir ve silebilirsiniz. ipod ayarlarını değiştirmeniz için itunes'ta beliren simgesini seçin ve options düğmesine tıklayın.

apple ipod uzaktan kumandayı kullanma
ipod uzaktan kumandayı kullanmanız için ipod kulaklık girişine takın ve apple kulaklıkları uzaktan kumandaya takın. sesi ayarlamak, şarkıyı çalmak ve duraklatmak, ileri geri sarmak yada bir önceki veya bir sonraki parçaya geçmek için uzaktan kumandayı kullanın. uzaktan kumandanın düğmelerini etkisizleştirmek için tuş kilidini (hold) ayarlayın. ipod uzaktan kumanda, ipod'un bazı modelleri ile birlikte gelir; ayrıca bilkom adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

adresleri ve telefon numaralarını içe aktarma
ipod'unuz siz yoldayken önemli bilgilerinize her an ulaşmanız için 1000 iletişim bilgisine kadar saklayabilir.
1 . ipod'u bağlayın ve en beğenilen emailinizi ve iletişim uygulamalarınızı açın. içe aktarılan iletişim bilgileri, mac os x adress book, palm desktop ve microsoft entourage'da çalışır.
2 . uygulamanın adres içeriğinden iletişim bilgilerini, ipod'un contacts klasörüne sürükleyin veya kopyalayın.
3 . ipod'u çıkartın ve bağlantısını kesin. ana menüden extras'ı seçin ve sonra iletişim bilgilerinizin görüntülenmesi için contacts'ı seçin. detaylı bilgi için, itunes'ta bulunan ipodhelp menüsüne bakın.

takvim bilgilerini içe aktarma
ipod'unuz standart takvim formatı olan "ical" (dosya uzantısı .ics) kullanan her takvim uygulamasından bilgileri saklayabilir. takvim bilgilerini dışa aktarın ve ipod'un calendars klasörüne yerleştirin. takvim bilgilerini görüntülemek için ipod'un ana menüsünden extras'ı ve sonra calendar'ı seçin.

ayarları değiştirme
ayarları değiştirmek için ipod'un ana menüsünden settings'i seçin. ipod'u şarkıları tekrar çalmak veya karışık düzende çalmak, ekolayzer (equalizer) ayarlarını değiştirmek, ekran ışık süresini ayarlamak için düzenleyebilirsiniz.

pili şarj etme
ipod'un pilini şarj etmek için macintosh'unuza bağlamanız yeterli. bilgisayarınızın açık ve uyumuyor durumda olması gerekir. ipod'u paketinden çıkan güç adaptörüne bağlayarak ve adaptörüde standart bir elektrik prizine takarak da şarj edebilirsiniz. ipod, yaklaşık bir saat sonra %80 oranında ve 4 saatte tamamen şarj olur. ipod ekranının sağ üst köşesindeki pil simgesi ne kadar şarj kaldığını gösterir. ipod'u bağladığınızda pil simgesi görüntülenmiyorsa pili tam olarak şarj edilmiştir.

yazılım güncelleme
apple, ipod'un performansını iyileştirmek veya yeni özellikleri eklemek için düzenli olarak ipod'un yazılımını güncelleştirir. ipod'un yazılımın güncelleme uygulamasını bilkomipod adresinden yükleyebilirsiniz.

ipuçları ve sorun giderme

ipod'um açılmıyor ve yanıt vermiyor
- ipod'un tuş kilidi (hold) kapalı olduğundan emin olun.
- ipod'un uzaktan kumandasını kullanıyorsanız; uzaktan kumandanın tuş kilidinin kapalı olduğundan emin olun.
- bunlar sorunu gidermiyorsa; ipod'u güç adaptörüne bağlayın ve adaptörüde elektrik prizinetakın. ipod'unuzun tekrar şarj olması gerekebilir.
- eğer bu işe yaramazsa; ipod'un sıfırlanması gerekiyor olabilir. apple logosu belirene kadar çal ve menu düğmelerini aynı anda en az 5 saniye basılı tutun.
- son olarak; bu işlemler sorununuzu gidermiyorsa ipod'un yazılımını yenilemeniz gerekebilir. ipod yazılım güncelleme uygulamasını bilkomipod adresinden yükleyebilirsiniz.

ipod'um müzik çalmıyor:
- tuş kilidinin kapalı olduğundan emin olun.
- sesin açık olduğundan emin olun.
- kulaklık bağlantısının yerine oturduğundan emin olun.
- eğer bunlar işe yaramazsa; çal/ duraklat düğmesine basın. ipod'unuz durmuş olabilir.

ipod'u bilgisayarıma bağladığımda hiçbir şey olmuyor:
- ipod'u bağladığınızda hiçbir şey olmuyorsa gereksinim duyulan sistem yazılımına ve itunes sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
- firewire bağlantılarını denetleyin. her iki uçtaki firewire kablosunu çıkarın ve onları güvenli bir şekilde geri takın. sadece apple marka 6 iğneliden 6 iğneliye firewire kablo kullanın.
- eğer bunlar işe yaramazsa; bilgisayarınızı tekrar başlatın.
-eğer bu işe yaramazsa; ipod'un sıfırlanması gerekiyor olabilir. apple logosu belirene kadar çal ve menu düğmelerini aynı anda en az 5 saniye basılı tutun.
- son olarak; bu işlemler sorununuzu gidermiyorsa ipod'un yazılımını yenilemeniz gerekebilir. ipod yazılım güncelleme uygulamasını bilkomipod adresinden yükleyebilirsiniz.

apple ipod uzaktan kumandam çalışmıyor:
- uzaktan kumandanızın tuş kilidinin kapalı olduğundan emin olun.
- uzaktan kumandanın, ipod'un kulaklık girişine iyice takılmış olduğundan emin olun.
- ipod uzaktan kumanda, bazı modeller ile birlikte gelir; ayrıca ayrı olarak satın alınabilir.

detaylı bilgi, servis ve destek
masa üstünde ipod yardım ipod yardıma ulaşmak için, itunes'u açın ve yardım menüsünden ipod yardım'ı seçin.ipod yardım menüsünde bulacağınız bilgiler;
- ipod'a müzik ve veri aktarma
- ipod'u otomatik olarak güncelleme
- müzik listeleri kullanma
- ayarları değiştirme
- ipod'un desteklediği dosya uzantıları
- ve daha fazlası...

online yardım
ipod ile ilgili bilgilere ipod adresinden ulaşabilir, ipod, teknik destek servisini haftanın 7 günü 24 saat 0216 522 14 14 'ten arayabilirsiniz veya soru ve önerileriniz için destek@bilkom.com.tr adresine email yollayabilirsiniz.

güvenlik ve temizleme
önemli güvenlik yönergeleri
ipod'u kullanırken ve ayarlarken belirtilen önemli unsurlar;
- ipod güç adaptörünü elektrik prizine takmadan önce tüm çalıştırma yönergelerini okuyun.
- ipod ile ilgili tüm yönerge ve uyarıları takip edin.

uyarı: elektrik donanımı, yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilir. bu ürünün veya benzeri ürünlerin, yetişkinlerin denetiminde kullanılması gerekir. çocukların, elektriksel ürünlerin iç kısımlarına ve kablolara ulaşmasına ve dokunmasına izin vermeyin.

kulaklarınızda duyma hasarından korunma
yüksek sesle müzik dinlemeniz kalıcı duyma bozukluğuna yol açabilir. zamanla yüksek sesle müzik dinlemeye alışabilirsiniz ve bu durum size normal gelmeye, rahatsızlık vermemeye başlayabilir fakat duymanızda sorun yaratabilir. böyle bir sorunla karşılaşmamak için sesi normal bir seviyede dinlemeniz için ayarlayın. eğer kulaklarınız çınlamaya başlarsa, sesi azaltın ya da ipod'u kullanmayı bırakın.

güç adaptörünü kullanma
- sadece ipod'unuzla gelen güç adaptörünü kullanın. diğer ürünler için olan adaptörlerbenzer görünebilir fakat ipod'unuza zarar verir.
- ipod ile birlikte sadece apple marka firewire kabloları kullanın, diğer firewire kablolarınıkullanmayın.
- güç adaptörünün etrafında her zaman hava akımı için boş alan bırakın.
- güç adaptörünu takarken ve çıkarırken daima kenarlarından tutun. parmaklarınızı ac uçlarına değdirmeyin.
- güç adaptörü yüksek gerilimli bir bileşendir ve kapalı olsa bile herhangi bir nedenle açılmamalıdır.

kendiniz tamir etmeye çalışmayın
ipod'un veya güç adaptörünün içini açmaya çalışmayın. elektrik şoku riski meydana gelebilirve garanti kapsamı geçersiz olur.

ipod temizleme
ipod'u temizlemek için tüm kabloları çıkarın ve tuş kilidini hold konumuna getirin. sonrayumuşak, nemli ve tüysüz bir kumaş alın. açıklıkların nem kapmasından kaçının.

ipod'u saklama
ipod' u uzun bir süre saklayacaksanız onu serin ve kuru bir yerde tutun. ipod' u nemli ve rutubetli yerlerde ve güçlü manyetik alan olan yerlerde (televizyonun veya elektrikli bir aygıtın yakınında) saklamayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !